18 Nisan 2010

Kader deyip eğilme...


Bir adamın hükmü nereye kadar,iki dudağın arasına mahkum edilir mi? bunca insanın kaderi,neyin diyetini ödüyor bu koca ülke,ben ne dersem o,kaldır parmağını indir parmağını,dediğim dedik çaldığım düdük misali kimseyi dinlemiyor adam,eline yüzüne bulaştırdığı açılım masallarını şimdi kahvaltı sofralarında daha düne kadar adını bile bilmediği şairlerin dizeleriyle süsleyerek yutturmaya çalışıyor.


Toprağımızın yeşili çalındı bir tohum bile saçamıyoruz bağrına çiftçimiz hapiste,çiftçimiz icralık,çiftçimiz aç bize kendimizi düşünme fırsatı bile vermiyor,o bizim yerimize düşünüyormuş gibi yapıyor ve layık gördüğü hayatı uygulayıp yaşatıyor,neymiş, beraber çıkmışız bu yola beraber ıslanmışız yağan yağmur da,ne yolu ne yağmuru, düşünmedi bile o yolun sonu uçurum mu diye bıraktı selin ortasına koca milleti.

Toplumun büyük bir kısmı utanç verici durumlarla yüz yüze yaşıyor,bir anne oğlunu okutmak için hapse düşüyorsa ve oğlu da bu onursuzluğu hazmedemeyip intihar ediyorsa toplum olarak yok olmuşuz da haberimiz yokmuş,paranın ve mülkiyetin esas alındığı ve onlar üstüne düzenin yapılandığı ülkeler de insanlıktan ne kadar bahsedebiliriz acaba,kimse ekranlara çıkıp da gerine gerine fakir fukara garip guruba edebiyatı yapmasın yalan gözlerinden akıyor çünkü.

Öğretmenim sakakta,işçim sokakta,memurum sokakta dayak yiyor hak aradığı için,onların hakkını arayacak olan vekiller nerede, "yok" neden yok,çünkü bu ülkede vekilleri genel başkanlar seçiyor,sonra halkın karşına çıkıp demokrasiden bahsediyorlar genel başkanın vekillerinden medet umanların vay haline,bunların yaptığı açılım,bunların yaptığı anayasa milletin tercihi mi oluyor şimdi?

Belediyeler hükümet eliyle mafyacılık yapıyor,çetecilik yapıyor belediye zapıtalarının asli görevi olan denetim değil mi?siz öyle sanın,resmen kadrolu fedailik yapıyorlar.
Etimiz sahte,sütümüz sahte,sofralarımıza köpek mamasını layık görüyorlar,ya bize resmen köpek muamelesi yapıyor bu adamlar kim koruyup kollayacak bizleri,kime güvenip ekmek yiyeceğiz benim ülkemin kaderi bir adamın iki dudağının arasında olamaz,buna göz yumanlar da benim gözümde insan olamaz.

İşin özü şudur,uyanın artık uyanın bu ülkede kimse halkın iyiliği için bir şey yapmıyor,herkes kendi saltanatını pekiştirme peşinde,bizler kimsenin ipinde bile değiliz kendinizi düşünmüyorsanız çoluk çocuğunuzun geleceğini düşünün ve bu sahtekarlara gereken cevabı verin artık,korkunun ecele faydası yok anlayın ve şaplağınızı yapıştırın enselerine artık...

3 yorum:

 1. bu adamı biraz fazla büyütüyor gözünde millet sevgili tufan.. Zaten ondan istenen de bu!..O bir konu mankeni sadece.. İp kimin elindeyse çekip konuşturan o..

  YanıtlaSil
 2. Yazılarınız ilgiye değer. Ama bu karanlık niye?

  YanıtlaSil
 3. Sayfamın renginden bahsediyorsunuz sanırım Mehmet bey,bilmem,belkide ülkenin içinde bulunduğu kasvet benimde ruh halimi etkilemiştir diye düşünüyorum.

  Saygılar.

  YanıtlaSil